Előző cikkemben, már ejtettem pár szót a fogyáshoz és az egészséges (vagyis energiában, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag) étrendhez szükséges körülményekről.
Most egy picit tovább megyünk, belenyúlunk a közepébe, megnézzük mit, hogyan, mikor egyél és segítek berendezkedni az egészséges, tartós fogyáshoz. Ne aggódj, nem lesz nehéz, csak be kell tartanod pár szabályt!
Kezdjük az elején. Ahhoz, hogy a szervezeted és az immunrendszered jól működjön, megfelelő, minőségi élelmiszerrel kell ellátnod.
Mint az autóknál: ha olcsóbb üzemanyagot tankolsz bele, attól ugyan még elmegy, de prüszköl, köhög, nem teljesít valami jól. Viszont ha picit drágábbal kínálod meg, máris vígan repít, ahova csak akarod.
Vagyis első körben felejtsd el a kész és félkész termékeket, helyettük szerezz be mindent frissen, lehetőleg a piacról, még jobb, ha az ott áruló őstermelőtől. A fűszereid helyett használj friss növényeket, zöldségeket a főzéshez. A vegetát szintén felejtsd el, semmi szükség rá! Igen, ezzel azt akarom mondani, hogy főzzél minden vagy minden másnap. Ki tudja ezt megcsinálni? Akinek fontos a saját és családja egészsége! Személy szerint én a napi 8-10 óra munka mellett, este 8-kor álltam neki minden nap megfőzni a másnapi ebédet. Megérte? Nekünk mindenképpen! Kibírtam? Hisz itt vagyok… Ha pedig más meg tudja csinálni, TE miért ne tudnád?!
Mindezt miért? Mert a kész vagy félkész termékek rengeteg olyan adalékanyagot tartalmaznak, amik rombolják az immunrendszered, így gyengítik a szervezeted. A friss fűszerektől pedig sokkal ízletesebb lesz az étel. A vegeta tele van sóval, tartósító, színező anyagokkal és ki tudja, még mit kevernek bele.
Második körben válogasd meg az alapanyagokat. Mire gondolok? Ne használj fehér lisztet, étolajat, finomított kristálycukrot, zsemlemorzsát, búzadarát, poharas margarint, fehér rizst, finom lisztből készült száraz tésztákat.
Mit vegyél helyettük? Teljes kiőrlésű lisztet, olíva olajat, természetes édesítő szereket, zabkorpát, vajat, barna rizst, teljes kiőrlésű száraztésztákat.
Ki engedheti meg ezeket magának? Túl drágák? Minden relatív! Hányszor mész havonta gyógyszertárba és ott mennyi pénzt szoktál elkölteni? Én semennyit, mert gyógyszerek és orvosok helyett értékes táplálékkal erősítem a szervezetem és az immunrendszerem, aminek következménye a gyerekeken is mérhető. Nem vagyunk betegek, így nem költünk gyógyszerre sem. Akkor megéri? Nekünk igen!
De összeírok egy körülbelüli bevásárló listát, mi mennyi be kerülhet:
teljes kiőrlésű liszt: kb. 260 ft
olíva olaj 7,5 dl 1.500 ft
én finomítatlan nyers nádcukrot használok, ez: 1.320 ft/kg
zabkorpa 0,5 kg: 460 ft
vaj 25 dkg: 480 ft
barna rizs 1 kg: 380 ft
teljes kiőrlésű tésztából elég széles az árskála: 360-780 ft között
Összesen: 5.180 ft. Azt hiszem ez nem nagy ár egy egészséges életmódért, ugye?
Harmadik körben megnézzük, hogy mit mikor egyél, ha tartós fogyást szeretnél elérni.
Ha csak az első kettő lépésig jutsz el, már rengeteget tettél magadért és a családodért! Ha pedig még a rendszeres sportot is beiktatod melléjük, nagyon nem is lesz más dolgod. Ebben a témában bővebben itt olvashatsz még
Alap dolog: reggelizni mindig kell! Ne legyen kifogás, hogy te miért nem… Akkor csomagolj magadnak és edd meg picit később. Miért fontos a reggeli? Itt elolvashatod
Mit egyél reggelire? Bármit, mindent. Amit csak megkívánsz. „De akkor el fogok hízni, oda a diétám!”
Butaság! (és akkor nagyon finom voltam) A szervezeted reggel pörög a legmagasabb fokozaton, így akkor van szüksége a legtöbb táplálékra. Ebből kifolyólag bármit eszel is, azt mindenféle mozgás nélkül elégeted délig bezárólag. Úgyhogy reggelire fel! Aztán jöhet a tízórai is.
Ebédre már szükséged lesz egy kis logisztikára is. Vagyis gondold végig a napodat. Ha aznap edzésed lesz, akkor szénhidrátban gazdag ebédet fogyassz. Vagyis: húst körettel, tészta ételt, krumplit, rizst, kenyeret, nokedlit… Amennyiben nem edzel, kerüld a szénhidrátot. A húst szigorúan köret nélkül egyed, öntet nélküli salátával, savanyúsággal, cukormentes befőttel, kompóttal. Felejtsd el a krumplit, rizst és társait. „Mégis akkor mit ehetek a hús mellé?” Ide kattintva találsz pár ötletet a köretek helyettesítésére
Uzsonnára délután háromig ehetsz gyümölcsöt, de egyéb szénhidrátot nem!
Délután három után jöhetnek a savanyú, bogyós gyümölcsök és a natúr joghurt, ezek nem hizlalnak.
Vacsira szintén semmi szénhidrát! Ez az étkezés érvényes akkor is, ha edzel és akkor is, ha nem. Mindkét esetben alkalmazhatod, és bár mikor eheted. Igen este 9-kor is.
Saját készítésű kőrözött (miért saját? Mert abba tényleg csak túró, némi vaj és a fűszerek vannak, semmi hizlaló), szalámik közül: sonka (millió féle van), parizer, sajtok közül: edami, óvári, gouda, anikó, friss zöldségek, öntet nélküli saláták, virsli mustár és kenyér nélkül, zöldséggel fogyasztva, tojás minden formája. Amiket itt felsoroltam, azokat lehet enni bátran uzsonnára is.
Ezeken kívül is van még rengeteg lehetőség, de arról egy következő cikkben fogok írni.
Önmagában a helyes táplálkozással is kitűnő eredményeket tudsz elérni, de ajánlatos bevonni a sportot is a napirendbe. A legjobb a heti háromszori testmozgás, amit igyekezz be is tartani. Segítségével felgyorsíthatod a fogyást, feszesebb, egészségesebb lesz a bőröd és a közérzeted is sokat fog javulni!
Az alapok elsajátításához, egyenlőre elég ennyi. Mire ezeket megtanulod, szokássá válik és rutinból alkalmazod, már lesz akkora saját tudásod, tapasztalatod, amivel tovább tudod fejleszteni, bővíteni az itt leírtakat. Még valami! Ha családod van, kezdd a megreformálást egyszerre csak egy alap élelmiszer kicserélésével. Mondjuk a liszttel. Ha ezt sikeresen megszokta mindenki, jöhet a következő, mondjuk a száraz tészta. Persze vannak olyan alapanyagok is, amiket egyből bevethetsz, mert nem fog feltűnni senkinek. Ilyen például az olíva olaj a cukorhelyettesítő vagy szerintem még a barna rizs is.
Sok sikert hozzá!
Ha pedig kérdésed van, fordulj hozzám bátran! Mindenkinek szívesen segítek.
Ha tetszett a bejegyzésem és szeretnél értesülni a következőkről is, akkor iratkozz fel blog értesítőmre itt a jobb oldalon!