Hogyan használd őket?

zabkorpa, zabpehelyHa előző cikkem nyomán (ami a fogyáson kívül az egészséges táplálkozás elindításáról szólt), itt találod
te is úgy döntöttél, hogy nem vársz tovább és belefogsz a kamra reformba, de bizonytalan vagy az új, eddig még sosem használt alapanyagok terén, segítség képen megosztok veled pár hasznos tanácsot. Pár mondatban leírom, hogy melyik alapanyagot hogyan használd, tippeket, ha van, trükköket árulok el, hogy a végeredmény tökéletesre sikerüljön a te kezed alatt is bármibe is kezdjél! Vegyük sorra őket:

Hogyan dolgozz a

-teljes kiőrlésű liszttel:
Nagyon egyszerűen fogalmazva, amit tudni kell róla az az, hogy míg a fehér lisztből lehet csirízt, ragacsos, összeálló-tartó tésztát keverni, dagasztani, addig a teljes kiőrlésűből nem. Ettől függetlenül tökéletesen lehet vele sűríteni főzeléket, szószt, levest, bármit. Picivel több folyadékot kell hozzáönteni, mint a fehér liszthez. A folyadék ebben az esetben lehet, tej, víz, tojás, joghurt, kefir stb… Viszont több vajat a receptben leírtnál sose tegyünk bele! A vaj teljesen átitatja, szinte eláztatja a teljes kiőrlésű lisztből készült dolgokat.

Ha édes kelt tésztát készítesz belőle, úgy tehetsz hozzá picivel több édesítőt, így finomabb lesz és enyhít a teljes kiőrlésű liszt ízén.  Tökéletes meg tud kelni az ebből készült tészta és még csak több élesztő sem kell hozzá. A picivel több folyadéktól, amit felvesz, pont annyira lesz lágy, hogy szépen, levegősen felemelkedjen. Nokedli készítésénél lehet hozzátenni több tojást is, amikor pedig a felforrt vízbe szaggatjuk, kb. egy perc múlva emeljük is ki szűrővel, különben teljesen szétfő. Ennyi idő bőven elég neki. Érezni lehet rajta, ha a szűrőt a vízbe meríted, hogy még keményen kopog a szélén (akkor jó), vagy puhán ér hozzá (szétfőtt).

-extra szűz olíva olajjal:
Míg a különböző étolajokat nyersen nem fogyasztjuk, az extra szűz olíva olajat bátran locsolhatod salátára, pirítósra, bármire igény szerint. Főzés során ugyan úgy kell vele bánni, mint bármelyik más társával, sütéshez viszont én mást ajánlok (kókuszzsír). Íze fajtától függően változhat. Próbálj ki több félét (természetesen ne egyszerre), hogy te is rátalálj a neked szimpatikus ízvilágúra.

-kókuszzsírral:
Már a nevében is benne van: zsír, vagyis pont úgy használd, mintha rendes zsírral sütnél, főznél. Hosszabb ideig tartó, tepsiben vagy serpenyőben, magas hőfokon történő sütéshez ezt ajánlom. Íze, illata nincs, tehát bármit el tudsz vele készíteni. 25°C-nál hűvösebb helyen tartva teljesen szilárd, ettől melegebben felolvad és olajszerűvé válik, ami a minőségét nem befolyásolja. A sült hús kókuszzsírban történő sütését követően, hagyjuk kihűlni, megszilárdulni és kenyérre kenve lehet fogyasztani, pont, mint sertészsír társát csak ez sokkal egészségesebb.

-zabkorpával:
A zabkorpa egy nagyon sokrétűen felhasználható rostforrás. Nagy mennyiségű folyadékot képes magába szívni, pont, mint a búzadara, kitűnően lehet vele panírozni, akárcsak a zsemlemorzsával, de kenyeret, sőt süteményt is lehet belőle sütni, mint a liszttel. Ezeken kívül fogyaszthatod még „nyersen” joghurtba, kefirbe keverve, energia turmixokba sportoláshoz, kásának és tulajdonképpen, bármihez, ami csak eszedbe jut.
Vegyük sorra ezeket!

Mibe kerül búzadara?
A túrógombócba, tejbedarába, süteményekbe. A túrógombócot, ha zabkorpával helyettesíted benne a búzadarát, nem kell állni hagyni kifőzés előtt, mert zabkorpával sosem fog szétfőni a gombóc, ráadásul olyan diétás étel lesz a jutalmad, amit még éjszaka is nyugodtan megehetsz, mert nem hizlal. Sosem lesz kemény, mindig finom, puha végeredményt kapsz, amit zsemlemorzsa helyett szintén „nyers” zabkorpába kell forgatni. A tejbedara szintén ilyen fogyókúrás étel lesz, ami nasinak is kiváló, ha 1 liter felforralt tejhez nagyon lassan hozzákeversz 15 dkg zabkorpát és állni hagyod 25 percig. Ezután jó alaposan össze kell keverni, amíg el nem éred vele a megszokott tejbedara állagot. Tulajdonképpen édesítést sem igényel.

A süteményekhez készült krémekbe viszont kell hozzá adni már egy kis zselatint is, hogy stabilabb krémet kapjál. Egyedül a darás tésztában a dara nem váltható ki vele, azon kívül szinte minden!

Mibe kerül zsemlemorzsa?
Panírba, gombócok-fasírozott külsejére. Panírozni lehet egészségesebben is, mint eddig. Ha a lisztet kivesszük a sorból, a zsemlemorzsát pedig zabkorpára cseréljük, olyan panírt kapunk, ami az előzőekhez hasonlóan nem hizlal. Tehát tojás megsózva és zabkorpa, majd mehet a sütőbe-serpenyőbe. Stefánia szeletbe, fasírozottba rizs helyett zabkorpát keverj. Ebben az esetben adhatunk a húshoz még egy vagy két tojást, hogy ne legyen száraz az elkészült étel. Ennek köszönhetően, ez is fogyókúrás lesz. Mindenféle ételnél működik! A gombócokról pedig az előbb írtam, hogy szimplán csak a zacskóból kiöntött zabkorpába kell őket forgatni.
Liszt helyett is érdemes kipróbálni, én már sütöttem belőle piskótát is.

-Zabpehellyel:
Zabpehelyből is készíthetsz isteni krémes állagú kását, ami reggelire is, de akár vacsorára is kitűnő választás lehet. Áztasd kevés tejbe 10 percig a zabkorpát, majd önts hozzá még több tejet és kezdd el folyamatos kevergetés közben főzni, addig, míg be nem sűrűsödik. Lehet bele keverni darált magvakat, kockára vágott almát, de bármilyen más gyümölcsöt, mézet is. Ezen kívül én még sportedzések előtt energia turmixot készítek belőle. Mérés nélkül szoktam a turmixgépbe önteni talán 10 dkg körüli teljes magból készült zabpelyhet, egy egész banánt, talán 1, 1,5 dl tejet, kevéske fahéjat és egy kiskanál mézet. Aki édesebben szereti, tehet hozzá még a mézből. Turmixold össze és fogyasztható is. Rengeteg energiával látja el a szervezeted. E kettőn kívül máshova szinte nem is használom, hiszen a zabkorpa jóval univerzálisabb, kényelmesebb, több lehetőséget rejt magában.

A többi „új” élelmiszer, azt hiszem, nem szorul különösebb magyarázatra, mivel felhasználásuk megegyezik elődeiével. Mint például a rizs-barna rizs vagy a száraz tészták-teljes kiőrlésű száraz tészták. Viszont mindenképpen érdemes ezekről egy összehasonlító cikket elolvasni, amit  ITT találsz.

Ha tetszett a bejegyzésem és szeretnél értesülni a következőkről is, akkor iratkozz fel blog értesítőmre itt a jobb oldalon!