A leggyakoribb hibák diéta alatt.

A leggyakoribb hibák diéta alatt7 részből álló sorozatom második cikkét olvasod. Az elsőt itt találod!

1. A médiákban, reklámozott csodaszerek

„Hogyan szabadulj meg egy hét alatt 5 kilótól” Ma már szinte mindent ezzel a szöveggel akarnak eladni, ránk sózni. Valljuk be, sokan el hisszük, hogy ez lehetséges, bedőlünk neki, és rendelünk a csodaszerből egyből dupla adagot, biztos, ami biztos. Aztán jön a csalódás, a méreg, hogy nem használ, és megint hagytam magam átverni!


Egy hét alatt, de még kettő, sőt 3 alatt sem lehet 5 kilót lefogyni! Ha ezzel tisztában vagy, soha többet nem nyúlsz az ezt ígérő termékek felé! Miért nem lehet? Mert az az 5-10-20… kiló fölösleg, amitől szeretnél megszabadulni sem ennyi idő alatt rakódott rád. Vagy tévednék? Egy hét alatt, ha koplalsz, vagy alig eszel valamit, ugyan laposabb lesz a hasad, sőt, attól függően, mit tartalmaznak ezek a készítmények, még súlyt is veszíthetsz, 1-2 kilót, de ez csupán vízveszteséget fog jelenteni.

Vagyis a szervezetedből kiürült víz mennyiségét, ami valljuk be nem túl kecsegtető, hiszen részben nem erre vágytunk (hanem arra, hogy a zsír olvadjon le rólunk), részben pedig kiszáradáshoz vezethet, károsan hathat a szervezetünkre a sok vízveszteség. Nagyon kényelmes, ráadásul kész megoldást kínáló dologról van szó, ami után két kézzel kapnak az emberek, mert lusták bármi mást tenni magukért. Ha eddig még nem tetted, ne kövesd el ezt a hibát, ha már megtetted, gondolom levontad a megfelelő tanulságot. Szóval a csodabogyós-teás-poros-turmixos dolog megbukott!

2. Nincs megtervezett, kidolgozott étrended, amit követni tudsz.

Most rávághatod, hogy „de van, mert számolom a kalóriákat, kerülöm a cukros élelmiszereket, és alig eszek kenyeret, pékárut.”
Vagy éppen ezt: „teljesen száműztem a szénhidrátokat az étrendemből.”
Vagy: „tudom, tudom, és követem is, hogy este 6 után már nem szabad enni semmit.”

Mindegyik hibás téveszme, amit jobb, ha nem követsz! Miért?
Az első esetben bár számolod a kalóriákat, kerülöd a cukrot (amennyire lehet), és nem eszel kenyeret, de ezzel sok mindent megvonsz a szervezetedtől, amire szüksége lenne. Ingerlékeny vagy, ok nélkül ideges, nem tudsz odafigyelni semmire, és végtelenül fáradtnak érzed magad. Ezek tünetek. A rossz diéta tünetei.
Nem kell számolni, és nem kell kerülni, csak lecserélni.
Az eddig használt fehér lisztet, kristálycukrot, stb…. cseréld le teljes kiőrlésű lisztre, pl. nyírfacukorra, és egészséges társaira.
Erről bővebben itt olvashatsz!
A második esetben falási rohamokhoz vezet a szénhidrát megvonása, idegességhez, ingerlékenységhez. Nem szabad megvonni a szénhidrátot magadtól, ez nagyon nagy butaság!
Részletesebben erről a témáról itt olvashatsz, a folytatását a cikknek pedig itt találod!
A harmadik eset sem állja meg a helyét. A jó diétában nincsenek drasztikus korlátozások. A lényeg, ehetsz nyugodtan este 6 után is, de nem mindegy, hogy mit eszel (erről a későbbiekben, bővebben is lesz szó), de azt lefekvés előtt legalább 3 órával edd. Vagy úgy gondoltad, hogy ha este 5-kor megeszed egy csokis torta felét, akkor az még nem hizlal, mert 6 előtt etted? Érdekes….

3. Egészségesnek kikiáltott, vagyis szerinted is egészséges élelmiszereket fogyasztasz.

Vegyük például a különböző müzli szeleteket. Az emberek zöme meg van róla győződve, hogy ez bizony teljesen egészséges, hiszen gabonákból, és aszalt gyümölcsökből készültek. Olvastad már a csomagolás hátulján az összetevőket? Hányadik helyen áll a cukor? Ugyan ez vonatkozik a gyümölcs joghurtokra is. Igen, mindegyik márkára. Cukor van? Van! A light verzió is rengeteg cukrot tartalmaz. Vagy nézzük a gabona pelyheket, akár fitt, akár sima, olvasd el a hátulját, első vagy második helyen szerepel általában a cukor. Vagy a kész, félkész, előre csomagolt termékek például. Tele tartósítószerrel, színezékkel, különböző adalékanyagokkal, amik segítségével igazira hasonlító mű ételeket kreálnak. Mi a baj ezekkel? A szervezetbe kerülve gyengítik az immunrendszert, különböző betegségek kiváltói, vagyis igen károsak. „De a reklámok szerint ez egészséges!”Ezt te komolyan elhiszed? Tudod mi az igazán egészséges? Az, amit friss alapanyagokból te magad főzöl, állítasz össze otthon! Irány a piac!

4. A szemed előtt csak a zsírégetés lebeg.

Egész életed kiteszi a zsírégetés? Folyamatos diétában vagy, mióta az eszedet tudod, de a súlyod mit sem változik? Izomzatra fel! Mondhatnám egyszerűen, és mondom is. Könnyebben olvadnak a kilók, ha rendszeresen dolgoztatod, és teszel szert izomzatra. Izom hiányában, ha állandóan csak a zsírégetésre koncentrálsz, felborul az anyagcseréd, ami fontos szerepet játszik többek között a fogyásban is. Akkor aztán hiába jársz el akár minden nap lötyögni a konditerembe, nem sok haszna lesz! „De félek, hogy túl izmos leszek!” Hááát…ahhoz azért jóval több, és komolyabb izomépítő edzésre lenne szükséged! A „túl izmos” külső nem egy betegség, ami csak úgy rád ragad, azért lényegesen többet kell dolgozni.

5. Az esti nagy mindent felfalok.

Tipikus…. Egész nap alig eszel valamit, hiszen „diétázom”, aztán este mikor hazaérsz, felfalod az egész hűtőt.
Miért van ez?
Mert egész nap alig eszel valamit! Megvonod magadtól a szénhidrátot, amire az agyadnak is szüksége van, ettől ideges leszel, és nagy dérrel durral beveszed magad a hűtőbe. Nem a legjobb megoldás. Helyette inkább egyél többet, rendszeresen. Napi ötször legalább, és ne megvond, hanem válogasd meg az elfogyasztott ételeket. Ezekről bővebben a későbbi cikkekben ejtek szót.

6. Túl kevés fehérjét fogyasztasz.

A fehérjék jobb teltségérzetet okoznak, kisebb inzulin reakciót váltanak ki, vagyis nem emelkedik, és csökken olyan drasztikusan a vércukor szinted. Izomépítéshez, a szép izomzat kialakításához elengedhetetlen a sok fehérje bevitel, különben a szervezet az izmokat fogja felfalni, leépíteni. Továbbá az sem egy elhanyagolható szempont a fehérje fogyasztás növelése érdekében, hogy ezek emésztése több energiát igényel a szervezettől, így kalóriát éget el. Fehérje forrásokról bővebben a későbbi cikkekben olvashatsz.

7. Nem figyelsz a szénhidrát bevitelre.

Szintén tipikus eset. Az emberek egy részét nem érdekli a szénhidrát bevitel, mivel nem fogyókúráznak, a másik része pedig pont azért, mert fogyókúrázik, teljesen lecsökkenti a fogyasztását. Óriási hiba, főleg, ha sportolsz is! De nem szaporítom a szót, klikk és olvass el erről a témáról mindent itt, utána meg itt!

8. Tudod, mit kell tenned, de valamiért mégsem azt teszed.

Tisztában vagy a sikeres diéta szabályaival, de mikor ott vagy, hogy dönteni kell, inkább a nasi felé nyúlsz, mert nehogy már ezen a pici szeletkén múljon a siker? Tudod, hogy a legfontosabb dolog az étrend, ezen múlik a legtöbb, de mégis, hajlamos vagy figyelmen kívül hagyni, és valami egyszerűbbnek tűnő dolg után nyúlni, mert „hátha most bejön, ez most más, mint a többi volt.” Ne hagyd magad eltéríteni! Tudatosan tartsd magad az eltervezett utadhoz.
Ha nem vagy következetes, sikeres sem leszel!
Könnyebben fog menni a kilengés kezelés, ha legalább egy héten keresztül (a legjobb a 21 nap) minden nap leírod nagyon alaposan, és pontosan, hogy mit fogyasztottál. Minden pohár inni valót, kávét, teát, müzlit, vagy rudit. Minden legyen benne, majd visszanézve, kezdj el szelektálni, hogy mitől kell megszabadulj, mi az aminek nincs keresnivalója a mindennapi étrendedbe.

9. A lelkiismeret furdalás.

Rendesen betartod a diétád, de egyszer-egyszer előfordul, hogy elcsábulsz…. Ne ess kétségbe, főleg pedig ne legyen lelkiismeret furdalásod! Vezető életmód szakértőtől hallottam a következőket: „Ha bűnözöl, és lelkiismeret furdalásod lesz utána, akkor tuti hízni is fogsz tőle, ellenben, ha lelkiismeret furdalás nélkül bűnözöl néha, nem történik semmi.” Tedd magadévá ezt a mondatot, és tudd, havonta egyszer eltérhetsz a diétádtól. Ha pedig másnap fél órával többet fogsz mozogni a lelkiismereted is könnyebb lesz tőle!

A cikksorozat folytatását hétfőn olvashatod!

Ha tetszett a bejegyzésem és szeretnél értesülni a következőkről is, akkor iratkozz fel blog értesítőmre itt a jobb oldalon!