Egy igazán rostdús élelmiszer: A zabkorpa

ZabkorpaA zabkorpát bár egyre több helyen említik/találkozunk vele, mégis csak nagyon kevesen használják.

Az emberek egy részének a zabkorpa szó hallatán egy fullasztóan száraz, íztelen valami ugrik be, ami nyögvenyelősen ugyan, de hozzásegít egy kis súlyvesztéshez a fogyókúránk során. Másik része pedig azt sem tudja, mit kezdjen vele. Bár megvette, mégsem használja, mert fél, hogy az megváltoztatja az étel ízét, fél, hogy elrontja a végeredményt és nem akarja kidobni, ha már annyit gürcölt vele.

Szeretnélek most megismertetni ezzel a szerintem fantasztikus táplálékkal téged is!
Remélem, cikkem végére kedvet kapsz hozzá és egyből ki is fogod próbálni, hogy te is lásd: Nem a levegőbe beszélek!

Mire jó a zabkorpa:
Tökéletesen alkalmas a rosthiányos táplálkozás kialakulásának megelőzésére. Segít az egészséges táplálkozás kialakításában. Védi a gyomor és a bél nyálkahártyáját, emésztést serkentő hatása van. Gátolja a szénhidrátok felszívódását, sőt cukorbetegek diétájába is beilleszthető! Magas rosttartalmának köszönhetően, béltisztító hatása van, miáltal sok salakanyagot távolít el a belekből.

Tulajdonságai:
Rendkívül jó a vízfelvevő képessége, ezáltal nagyszerűen csökkenti az éhségérzetet. Másik tulajdonsága pedig, hogy szinte mindenhez hozzá tud tapadni.

Saját tömegük 20-30 szorosának megfelelő mennyiségű vizet képesek magukba szívni, vagyis ahogy a gyomorba kerül a zabkorpa, rögtön megszívja magát nedvességgel, ettől megdagad, így csökkentve az éhségérzetet.
Ez a fajta rost a szervezetünk számára emészthetetlen, ezért (bár ez egyéni), de gyorsan végighalad a beleken és ürül ki, tapadó képességének köszönhetően, pedig menet közben rengeteg fölösleges kalóriahordozót és salakanyagot magával visz, tehát tisztít.
Emellett teljesen semleges íz világú, így bármilyen ételhez, desszerthez hozzáadható.

Felhasználása:
Készítettünk már belőle teljesen fogyókúrás túrógombócot (a receptet itt találod),
de rizs helyett, bármilyen húsételbe keverve is megállja a helyét. Például: fasírozott, húsgombóc.
Használhatod egy egészségesebb panírhoz is a zsemlemorzsa helyett: forgasd a húst/zöldséget tojásba, majd zabkorpába és így süsd ki.
Nagyon finom továbbá palacsinta tésztába keverve, vagy sütemény készítésénél a liszt egy részének a kiváltásához.
Gombócok, derelye, fasírozott külsejét forgathatod még zabkorpába.
Használd tulajdonképpen minden olyan ételhez, aminél zsemlemorzsát vagy belekeverve rizst használnál. Nem fogsz csalódni, bízz bennem!
Keverheted továbbá müzlibe, joghurtba, kefirbe, de készíthetsz belőle tejbedara helyett tejbezabit is az alábbi módon:

Hozzávalók:
1 l 1,5% tej
15 dkg zabkorpa
igény esetén némi édesítő

Elkészítése:
Forrald fel a tejet, kapcsold ki a tűzhelyet, majd szépen lassan, apránként, folytonos keverés mellett szórd bele a zabkorpát. Itt mehet hozzá az édesítés is, ami azért opcionális, mivel a tejnek alapjából van egy enyhe édeskés íze, így a tejbezabi sem lesz íztelen. Tegyél fedőt rá és hagyd állni 25 percig, hogy a zabkorpa magába szívhassa a tejet és jól besűrűsödjön. 25 perc után, emeld le a fedőt és ne ijedj meg, akármit is találsz alatta, jó alaposan keverd össze, amíg tejbedarás állaga nem lesz.

Az így elkészített zabkorpás tejbepapi kiválóan alkalmas fogyókúrázóknak nasi helyett, vacsorára, reggelire, bármikor, bárhol, hiszen egyáltalán nem hizlal! Jó étvágyat hozzá!

Szorulásos felnőtteknél (náluk többször, napokig netalán hetekig fogyasztva), kisgyermekeknél vacsorára kínálva, reggelre eredményhez vezethet.

Ha tetszett a bejegyzésem és szeretnél értesülni a következőkről is, akkor iratkozz fel blog értesítőmre itt a jobb oldalon!