Egészséges, hidratált bőrre vágysz? Védelmet szeretnél a kor/idő ellen? Fogadj el egy jó tanácsot: Ne rohanj egyből az üzletekbe öregedés elleni kozmetikumért, inkább fordíts több figyelmet az étkezésedre!
Milyen kapcsolat van bőrünk fiatalsága és a táplálkozás között? Nagyon szoros, hiszen a jól felépített, egészséges táplálkozás nagyban hozzájárul bőrünk állapotához. Például a mediterrán étrendet alapul véve, ahol megfelelő egyensúlyban vannak a szénhidrátok, zsírok, fehérjék, valamint igen gazdagok vitaminokban, ásványi anyagokban és természetes antioxidánsokban. Ezek együttes jelenléte biztosítja az egyensúlyt a sejtek megfelelő működéséhez és megújulásához, amik a fejlődéstől, a mindennapi normális működés fenntartásán át a betegségek leküzdéséig minden biológiai folyamatban nélkülözhetetlen szerepet játszanak. A természetes formában jelen lévő antioxidánsok igen nagy védelmet nyújtanak a szabad gyökök ellen, amik a legnagyobb felelősei az öregedési folyamatnak.
Másrészről a túlzott és helytelen táplálkozás előidézi a szabadgyökök elszaporodását szervezetünkben, amihez hozzájön még az igen csekély mértékű, napi folyadékbevitelünk is. Az eredmény pedig? A bőr gyorsabban veszít fiatalságából, rugalmasságából. Az öregedési folyamat azonban nem csak a táplálkozáshoz kapcsolódik szorosan, genetikai, életmódbeli, környezeti tényezők is nagyban befolyásolják. Bőrünkre károsan ható környezeti tényezők például a napsugárzás, dohányzás, bizonyos gyógyszerek szedése, mint a fogamzásgátló tabletták és a túlzott fizikai aktivitás is.
Amikor a hiba a hormonokban van
Csokoládé? Köszönöm, de nem! Kijönnek tőle a pattanásaim.
Széles körben elterjedt hiedelem, hogy a zsíros ételek okozzák a pattanások kialakulását. A csokoládé mellett a nehéz ételeket a disznósülteket és a fűszeres vastag kolbászokat okolják még sokszor tévesen. A valódi ok sokkal inkább a hormonokban keresendő. A túlzott és hosszan elnyúló pattanásos időszak oka lehet olykor étel érzékenységre utaló jel is. Nem összetévesztendő az ételallergiával! Tünetei lehetnek különböző bőrkiütések, de akár ekcéma is. Ilyenkor jobban oda kell figyelnünk arra, hogy mit eszünk. Tipikusan allergiakeltő élelmiszerek a paradicsom, kakaó, mogyorókrém, kávé, kóla, olajos magvak, babér, spárga, mustár, torma. Keresztallergiát válthat ki, ha például valaki allergiás az őszibarackra az jobb, ha nem eszik sárgabarackot, szilvát és banánt sem. Vagy a parlagfű allergiásoknak nem tanácsos görögdinnyét fogyasztani.
Segítségünkre lehet egy rost dús diéta bevezetése, egy olyan helyes, szervezetünket nagyban támogató étrend kialakítása, ami jótékony hatással van a bélrendszerre és bőrünk egészséges ragyogására is.
A kérdés ezúttal: gyümölcsöt, zöldséget? A válasz pedig: igen kérek, mert jótékony hatással van bőröm szépségére, rugalmasságára.
A túlzott kiszáradás
Van, aki a bőrén megjelenő mitesszerekkel, van, aki a rugalmasságát veszített bőrével folytat harcot, ami esetleg jellegzetes helyeken, mint könyök, térd, fejbőr jelentkezik sebek, száraz, repedt bőr formájában. Ez a bőr egy krónikus betegsége a pikkelysömör ismertetőjele lehet. Akik ebben a betegségben szenvednek, azoknak a bőre általában zsírhiányos. Ilyenkor igazán fontos, hogy megtámogassuk a bőrünket belülről érkező tápanyagokkal, amik nagyon gazdagok OMEGA 3 és OMEGA 6 zsírsavakban. Fogyasszunk sok halat, növényi olajat, zöldséget. Előfordul azonban, hogy magában ez a fajta étkezés is kevés, pontosabban nem tudunk elegendő OMEGA zsírsavat bevinni vele. Ebben az esetben hívjuk segítségül az ezeket a zsírsavakat tartalmazó étrend kiegészítőket.
Néhány diétás tanács a bőr helyreállítása érdekében. Kerülje az alkoholt, mérsékelje a fehérje bevitelt, ne fogyasszon zsíros húsokat. Korlátozza a nagyon fűszeres ételek bevitelét a sajtokat és tejtermékeket. Ezek mind nehezen emészthető ételek, amik bizony nyomot hagynak a bőrünkön. Helyettük fogyasszon rostban gazdag élelmiszereket, amik segítik az emésztést és kipucolják a belekben lerakódott méreganyagokat.
Antioxidánsok és ránctalanító vitaminok
A vitamin-forrásai: zöldségek, sárgabarack, görögdinnye, spárga, brokkoli, káposzta, endívia, fejes saláta, pirospaprika, spenót, paradicsom, sütőtök
állati eredetű források: máj, teljes tej, tojás sárgája
C-vitamin-forrásai: citrusfélék, brokkoli, káposzta, eper, kivi, málna, mangó, paprika, paradicsom, fekete ribizli, spenót
E vitamin-forrásai: növényi olajok, avokádó, mandula, dió, mogyoró, pisztácia
Szelén-forrásai: zöldségek, fokhagyma, brokkoli, káposzta, uborka, magvak(különösen a teljes kiőrlésű gabonák), hagyma, gomba, zeller
állati eredetű források: bárány, kacsa, sertés, csirke, sajt, hal, szardínia, tenger gyümölcse, tojássárgája
Cink-forrásai: összes magvak és hüvelyesek, sárgarépa, kelkáposzta, zeller, spenót
állati eredetű források: hús és hal általában
Következő cikkemben, bővebb tanácsokkal látlak el azzal kapcsolatban, hogyan őrizd meg bőröd fiatalságát.
Ha tetszett a bejegyzésem és szeretnél értesülni a következőkről is, akkor iratkozz fel blog értesítőmre itt a jobb oldalon!