A következő cikket a cafeblog.hu találtam és szerintem érdemes rá odafigyelni. Sajnos nap, mint nap gyermekeink kezébe nyomjuk ezeket az egészségesnek hitt (például a müzli) ennivalókat, amikkel inkább ártunk nekik, magunknak, mintsem használunk. Gondold át, valóban szükséges-e a fogyasztásuk? Ha csak pár dolgot is de kiiktatsz gyermeked étrendjéből, máris sokat tettél érte az egészségéért. A maradékra pedig ajánlok neked a cikk végén otthon, könnyen elkészíthető, egészséges alternatívákat.
Minden szülő a legjobbat szeretné adni gyermekének, ezt pedig az élelmiszergyártók busásan ki is használják. Mára már rengeteg ételről lehullt a lepel és kiderült, hogy a mézes-mázos reklámszövegek mögé bújtatott termékek nemhogy használnának a kicsiknek, hanem egyenesen károsak. Ezekből szedtem most össze egy csokorral, csak hogy neked se legyenek illúzióid.
sok finom és mérgező sütike
1. “Vitaminos” cukorkák
Mivel a nagy többség tudja, hogy a cukor káros, egészségtelen és roncsolja a fogakat, a gyártók kitalálták, hogy vitaminos cukrokat dobnak a piacra. Remélem, te sem hiszed el, hogy egy marék keménycukorka fedezi gyermeked napi vitaminszükségletét! Még ha így is lenne, a vitamin akkor sem tudja semlegesíteni azt a rengeteg cukrot és mesterséges színezéket, amit ezen felül tartalmaz a termék.
2. Kekszek
Bár a gabonafélékre szüksége van a gyerkőcnek az egészséges idegrendszeri fejlődéshez, egy percig se hidd, hogy ezt a finomlisztből és cukorból készült kekszekkel kéne fedezni. Ráadásul, az étkezések között elropogtatott kekszek csökkentik a kicsik étvágyát, és mire a főétkezésekre kerülne a sor, csak azt veszed észre, hogy a gyerek étvágytalan. Megoldás: korpás keksz vagy teljes kiőrlésű gabonából készült kekszek, jól elzárt helyen, csak két főétkezés között.
3. Müzli
Bár alapvetően a zabpehely és egyéb gabonapelyhek egészséges reggelit kínálnak joghurtba keverve, kis vagdalt gyümölccsel felturbózva, ugyanez egyáltalán nem mondható el a mindenféle csokis, fahéjas, cukrozott gabonakarikákról, pufikról. Ezekből mindent kiszedtek, ami egy gabonakészítményben értékes lehet és mindent beleraktak, ami káros a gyereknek: cukor, finomliszt, állományjavítók, mesterséges színezékek. Nagyon olvasd el a címkét, mielőtt bármelyiket is megveszed, de a legjobb, ha sima zabpelyhet vásárolsz és azt gyümölccsel, joghurttal, kefirrel kínálod a gyerkőcnek. Létezik egész szemes és aprított változata is. Messze a legolcsóbb és a legegészségesebb a müzlik között!
4. Sós mogyoró
Hát igen, a magvak. Természetesen szükségesek a teljes értékű táplálkozáshoz, és itt nem is a mogyoróval van a baj, sokkal inkább a rengeteg hozzáadott sóval. Egy kis marék mogyoró bőven fedezi egy kisgyermek sóigényét. A túlzott sóbevitel megköti a szervezetben a vizet és felborítja a nátrium háztartást. De gondolom, ezzel te is tisztában vagy, ugye?
5. Halrudacska
A tengeri halak, magas Omega-3 tartalmuk miatt, különösen ajánlottak a gyermekek részére. Nem ugyanez a helyzet a halrudacskákkal, amelyek jó, ha 50%-ban tartalmaznak halat! Legtöbbjük halpépből készült, összekeverve szójával, liszttel, állományjavítókkal, és még sorolhatnám. A szabály itt is a körültekintő vásárlás: ha tényleg jót akarsz gyerekednek, csak színhúsból készült halrudacskát vásárolj!
6. Lekvár
A bolti gyümölcslekvárok jó, ha negyedrészt tartalmaznak gyümölcsöt. A többi színezék, cukor, zselésítőanyag, tartósítószer. Ha valódi lekvárt szeretnél adni a gyereknek, jobb, ha magad készíted el otthon, így legalább szabályozhatod, mennyi cukor kerüljön bele, és a gyümölcstartalma is jóval magasabb lesz.
7. Gyümölcsjoghurt
Az évszázad átverésének is nevezhetném a gyümölcsjoghurtként eladott készítményeket. Az 1% alatti gyümölcstartalom alap, ezen túl mesterséges színezékkel találkozhatsz a legtöbbjükben. És persze az elmaradhatatlan cukor is dominánsan megjelenik… Ha valódi gyümölcsjoghurtot ennétek, vásárolj natúr joghurtot és pürésíts bele gyümölcsöt a fagyasztóból, vagy épp frissen, ha szezonja van. A legfinomabbak: málnás, epres, banános, barackos házi joghurt.
8. Mogyorókrém
Erre aztán tényleg ráírhatjuk: nyomokban mogyorót tartalmaz… Javarészt viszont cukrot. A gyerekek pedig kenyérre vagy kalácsra kenik, ezzel a kombinációval olyan szénhidrátlöketet kapnak a szervezetbe, hogy az inzulinszintjük alig képes ezt lekövetni. A hiperaktivitásról, amit az egyszerű szénhidrátok túlzott bevitele okoz, már ne is beszéljünk…
9. Gyümölcslevek
A két húzóerő az egészségesnek tűnő termékek nevében a “gyümölcs” és a “vitamin” szavak. Jelen esetben a gyümölcsöt sütik el. A gyümölcslevek átlagosan 12%-ban tartalmaznak gyümölcsvelőt, amit cukorral tartósítanak és cukros lével hígítanak fel 1 literes kiszerelésre. Újabb elhízást, hiperaktivitást, romló fogakat okozó élelmiszer. Ja, hogy ti édesítőszeres, 100%-os gyümölcslevet isztok? Ha megkukkolod a címkét, fogadunk, hogy aszpartám az édesítőszer? Halleluja, sikerült a rákkeltő, elhízást okozó cukrot lecserélni a rákkeltő aszpartámra! Adtunk egy pofont a…z egészségünknek.
10. Virsli
Régen valódi húspépből készült, amit mára lecseréltek – az olcsóbb előállítás kedvéért – szójára, csontpépre, bőrkékre, ipari hulladékokra, és szépen lenyomják a torkunkon. Egy ismerősünk, aki korábban egy külföldi húsüzemben dolgozott, kijelentette, hogy amióta látta, mit tesznek a virslibe és a parizerbe, nem hajlandó enni belőle többet… Igyekezz minél kevésbé feldolgozott húsokat vásárolni: sonkákat, tarját, valamint házi készítésű szalámit, kolbászt, szalonnát. Minden valamirevaló piacon áll egy-két néni, bácsi a saját készítményeivel.
Forrás: cafeblog Az eredeti cikket itt találod